Joanna Berendt

Jestem akredytowanym coachem PCC ICF (International Coach Federation), mediatorką NVC, a od 2014 również certyfikowaną trenerką Porozumienia Bez Przemocy. Specjalizuję się w komunikacji opartej na NVC, coachingu zorientowanym na rozwiązania i potrzeby, coachingu systemowym i mediacjach.

Mam ponad 10 lat doświadczenia w międzynarodowych korporacjach z branży finansowej na stanowiskach menadżerskich. Tytuł magistra zdobyłam na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (2000). Studiowałam również w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, na Uniwersytecie w Poczdamie a także ukończyłam studia podyplomowe z zakresu zarządzania w Szkole Głównej Handlowej.

Stale podnoszę swoje kompetencje z zakresu coachingu i NVC: ukończyłam między innymi kurs „The Art and Science of Coaching”, Szkołę Trenerów Rozwoju Kompetencji Trenerskich oraz Studium Nonviolent Communication.

Porozumieniem Bez Przemocy zajmuję się od 2009 roku. Pracuję indywidualnie i grupowo, z biznesem, edukacją oraz rodzicami oraz nastolatkami. Od 2008 współpracuje również z Youth Business Poland jako mentor i coach, wspierając młodych przedsiębiorców w rozwoju i skutecznym prowadzeniu własnych biznesów.

Z radością i pasją współprowadzę dwa blogi: z bajkami o empatii Przyjaciele żyrafy oraz o budowaniu relacji rodzic-dziecko Dogadać się z dzieckiem oraz Dorastać z nastolatką, a także dla liderów Przywództwo z empatią

Jestem współautorką książek i publikacji inspirowanych coachingiem i Porozumieniem Bez Przemocy: „Dogadać się z dzieckiem. Coaching, Empatia, Rodzicielstwo”, „Przyjaciele Żyrafy. Bajki o empatii”, "Tęskniący Zenon i żyrafa, która spadła z krzesła", „Harmonia w życiu prywatnym i w biznesie”, „Dogadać się z z innymi, czyli Porozumienie bez Przemocy nie tylko w życiu organizacji”, „Alfabet empatii. Praktyczny przewodnik po emocjach”, „Empatia zmienia nas, szkołę, świat”,  „Harmonia w życiu prywatnym i w biznesie” oraz „Coaching Katalizator Rozwoju Organizacji”, „Coaching jako klucz do wewnętrznej motywacji” oraz „Coaching Katalizator Rozwoju Organizacji”.

Nieustanie szukam inspiracji oraz konsekwentnie, krok po kroku rozwijam siebie. W swojej pracy łączę różnorodne podejścia.

 

 

Moje główne inspiracje i używane podejścia to:

  • Nonviolence Communication (Porozumienie bez przemocy)

NVC jest skrótem od słów Nonviolent Communication, co w tłumaczeniu oznacza Porozumienie Bez Przemocy. Twórcą i propagatorem metody jest Marshall B. Rosenberg (1934-2015). Jest to nie tylko skuteczna metoda komunikacji, ale przede wszystkim sposób odbierania i postrzegania świata oparty na wzajemnym szacunku, empatii, poszanowaniu własnych potrzeb oraz potrzeb innych osób.

Komunikacja w duchu Porozumienia bez Przemocy oparta jest przede wszystkim na założeniu, że potrzeby wszystkich ludzi są uniwersalne i jednakowo ważne. Skupienie się i dążenie do wzajemnego zrozumienia na poziomie potrzeb sprzyja nawiązaniu relacji z drugą osobą. Pozwala także pozostając w zgodzie z samym sobą, uwzględniając swoją wyjątkowość i indywidualizm lepiej poznać samego siebie i drugą osobę.

Pierwszy krok w Porozumieniu bez przemocy to obserwacja. PBP uczy odróżnić oceny i osądy od dokładnych obserwacji. Postrzegając świat i innych ludzi bez ocen i osądów, a jedynie koncentrując się na faktach i obserwacjach, możemy odbierać otaczający nas świat z większą ciekawością, lekkością, szacunkiem.

Stosując PBP zwracamy dużą uwagę na to, co w danym momencie jest w nas żywe, co czujemy i jakie emocje pojawiają się w nas w relacji na zachowanie drugiej osoby, sytuacje czy inne zdarzenia.

Kolejnym krokiem jest nauka słuchania swoich własnych potrzeb (niejednokrotnie ukrytych lub nieuświadomionych na pierwszy rzut oka) oraz potrzeb innych. Gdy wiemy już czego w danej chwili potrzebujemy a także czego potrzebuje nasz rozmówca, kolejnym ważnym krokiem jest wyrażenie czego dokładnie chcemy w danej chwili i o co prosimy drugą osobę. Kiedy skupiamy się na tym, co obserwujemy, czujemy i potrzebujemy, zamiast osądzania i oceniania, otwiera się przed nami przestrzeń głębokiego, autentycznego kontaktu, przestrzeń dialogu, gdzie wszystkie rozwiązania są jednakowo możliwe i ważne.

PBP nazywane jest również językiem współczucia, gdyż poprzez głęboki i szczery kontakt ze sobą i z rozmówcą okazujemy sobie nawzajem szacunek, uwagę i empatię, chęć wspólnego przyczyniania się do dialogu czy rozwiązania. Mądrość PBP leży w prostocie jego formy i sile przemiany, którą niesie.

Podsumowując, PBP uczy jak w sytuacjach dnia codziennego, poprzez stosowanie poszczególnych kroków - tj: obserwacji, koncentracji na uczuciach, odnalezienia potrzeb i wyrażenia prośby - możemy zmienić sposób wyrażania siebie i słuchania innych.

  • Need based coaching

Wyjątkowa jest kombinacja NVC i coachingu. Gdy połączymy empatię i coaching powstaje pełne szacunku, zrozumienia i akceptacji podejście do siebie i innych. Pomaga ono skutecznie planować i przeprowadzać zmiany wynikające z głębokich potrzeb, które pomagają żyć pełnią i czerpać radość ze swojego życia.

  • Solution focus coaching (The Art and Science of coaching)

Marilyn Atkinson jest założycielem i dyrektorem międzynarodowej organizacji o nazwie Erickson College.

Jako twórczyni „Sztuki i nauki coachingu: programu szkoleniowego dla coachów akredytowanego w 2003r. przez Międzynarodową Federację Coachingu (International Coaching Federation, ICF), jest uznawanym na arenie międzynarodowej ekspertem w dziedzinie coachingu, konsultantem wielu organizacji, trenerem programowania neurolingwistycznego oraz psychologiem.

„Sztuka i nauka Coachingu" jest to niezwykły program uczący kompleksowego podejścia do idei coachingu, wielu narzędzi i procesów coachingowych, które pomagają zarówno coachom jak i klientom w pracy. Koncentruje się podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach, budowaniu nowych znaczeń, odkrywaniu kluczowych wartości, określaniu wizji, a przede wszystkim inspirowaniu do sięgania po to co najlepsze dla każdego z nas oraz wspieraniu w realizacji planów i założeń.

Szkolenia Erickson College International przeprowadzana są w różnych miejscach świata: Ameryce Północnej, Chinach, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Czechach, Polsce, Rosji, Turcji.

Poniżej Erickson 5 głównych zasad, które syntetycznie prezentują podejście Erickson College do ludzi i pracy z nimi, a które i nas inspirują w pracy z Wami. Są to:

1. Jesteśmy w porządku tacy, jakimi jesteśmy. Nie ma potrzeby nas ani nikogo naprawiać

2. Każdy posiada wszelkie zasoby, jakie są mu potrzebne, by osiągnąć to, czego pragnie

3. Dokonujemy w życiu najlepszych możliwych wyborów na dany moment 

4. Za każdym zachowaniem stoi pozytywna intencja

5. Zmiana jest nieuchronna

Jak mawia Marilyn Atkinson esencję działań Erickson College ująć można w jednym zdaniu "CHANGING THE WORLD ONE CONVERSATION AT A TIME" ("Rozmawiając zmieniamy świat zdanie po zdaniu”).

W pracy z klientkami stosujemy między innymi podejście Erickson College, by wspierać klientki w stawianiu odważnych wyzwań i towarzyszyć im w drodze ku ich realizacji. To podróż do esencji swojego potencjału, podróż pełna przygód, doświadczeń i refleksji.

  • Zen Coaching

Zen Coaching to unikatowe podejście do coachingu stworzone przez Kåre Landfald. Łączy w sobie wiele nowoczesnych podejść coachingowych, a jednocześnie wplata je wiecznie aktualną mądrość życia w łatwości, w przepływie oraz w pokoju - pełne bycie tu i teraz.

Coaching to sztuka wpierania ludzi w odkrywaniu przez nich samych ich wewnętrznych zasobów i odnajdywaniu odpowiedzi na ich własne, ważne pytania. Proces ten realizowany jest głównie poprzez uważne, pełne szacunku słuchanie oraz zadawanie poruszających, odważnych, pełnych wyzwań pytań skłaniających do zatrzymania, refleksji czy odnalezienia kluczowej odpowiedzi.

Zen to umiejętność życia w pełnej obecności, świadomości, uważności, gotowości i relaksie jednocześnie, w zgodzie z naturą i samym sobą. Poznanie esencji życia i zdolność do przeżywania codzienności, chwili po chwili w połączeniu głębokimi jakościami naszego życia.

Zen coaching łączy w sobie te dwa podejścia tworząc skuteczną i głęboką płaszczyznę do wewnętrznego rozwoju i pracy nad własnymi celami w życiu.

a także nauki Vedic Art, Analiza tranzakcyjna oraz Coaching systemowy.

Zapisz się na newsletter

Początek strony